سبک زندگی در نهج البلاغه به قلم استاد مصطفی دلشاد تهرانی

images (1)

مجموعه کتاب ده جلدی « سبک زندگی در نهج البلاغه» به قلم استاد مصطفی دلشاد تهرانی در بیست و چهارمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم رونمایی شد.

در این کتاب به شاخصه های زندگی دیندارانه و زیست مسلمانانه به صورت مبسوط پرداخته شده است و در رویکرد به این نوع سبک زندگی، از ٢ رویکرد بهره برده که اولین آن رویکرد جزئی نگر است.

در رویکرد جزئی نگر، همانطور که از عنوان آن مشخص است جزئیات رفتارها و اعمال بزرگان دین، مثلا جزئیات زندگی پیامبراکرم(ص)به لحاظ رفتار شناسی مثل نشست و برخواست، سفر رفتن، لباس پوشیدن و نوع راه رفتن، آرایش مو و امثالهم  مورد بررسی قرار می گیرد.

رویکرد جزئی نگر همیشگی نیست ، انچه که در این رویکرد مد نظر است و حائز اهمیت، روح این اعمال و رفتار است که اشاره به ساده زیستی، اسراف نکردن، تجمل گرا نبودن و… دارد که رویکرد دوم از همین جا شکل می گیرد.

در رویکرد دوم استخراج قواعد ثابتی که برروی زندگی فرد موثر است، مورد توجه قرار می گیرد، با این رویکرد که بر مبنای نهج البلاغه است ده قاعده، به عنوان ده فرمان زیست مسلمانی معرفی شده است.

در نهج البلاغه به اصول زندگی توجه ویژه ای شده است و بر همین اساس ده فصل از آن بیرون آمد؛ مثل مرزبانی، حریم داری و پروا پیشگی که باید در تمامی ابعاد زندگی چون اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و مدیریتی رعایت شود و مورد توجه قرار گیرد.

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 4 =

به معادله امنیتی پاسخ دهید *