برگ‌های سیاه ستم

20160427_115900-1-1-213x300

گزارشی از کتاب: برگ‌های سیاه ستم، محرومیت ظالمانه دختر پیامبر از دادرسی عادلانه.
سروش محلاتی، محمد، قم، انتشارات انصاریان. چاپ اول ۱۳۹۴, ۵۶ ص،۲۵۰۰ت.

نویسنده کتاب، استاد درس خارج فقه و اصول در حوزه قم است و از چهره ه های  مطرح در پژوهش های فقهی ، دینی معاصر به شمار می رود که تالیفات متعدد و مقالات بسیاری را تا کنون در رشتۀ خود سامان داده است. وی در کتاب کم حجم اما پر محتوای برگ های سیاه ستم، در قالب چهار گفتار، مسئله فدک را از نگاه حقوقی بررسی و تحلیل کرده است. ابتدا مولف با اشاره به اینکه اختلاف و نزاع حضرت فاطمه سلام الله علیها با دستگاه خلافت در چندین مسئله بوده یاد آور می شود که  یکی از آنها موضوع فدک است  و این پرونده  ای است که سالیان درازی است که مورد بررسی و داوری میان علمای شیعه و سنی قرار دارد.
نگارنده ابتدا با طرح دو سوال بحث خود را آغاز می کند:
۱٫ پرسش اول اینکه حق در این نزاع تاریخی به جانب چه کسی بوده است؟ او اذعان می دارد که هنوز هم گفت‌وگوهایی میان دو گروه اهل سنت و شیعه در این باره مطرح است. نویسنده ، این سوال را به «داوری قضایی» در نزاع حصرت فاطمه(س) با دستگاه خلافت می داند و در بخش محتوایی(بعدا به آن اشاره می شود) به آن پاسخ می دهد.
۲٫ پرسش اصلی و دومی که در این واقعه تاریخی مطرح است این که آیا دستگاه خلافت با حضرت فاطمه(س) به شیوه منصفانه و عادلانه رفتار کرده است؟ در اینجا سؤال از «داوری شکلی» است. یعنی اینکه آیا نحوه برخورد دولتمردان با حضرت فاطمه (س) عادلانه بوده است؟ برای پاسخ به پرسش دوم که پرسش از داوری شکلی و روند دادرسی است مؤلف سعی می کند تا ضمن چهار گفتار به ابهامات موجود پاسخ بگوید.
گفتار اول: صدور حکم قبل از محاکمه (روند معکوس!)
روند معمول و منطقی دادرسی اینگونه است: ۱٫ ابتدا بررسی موضوع در محکمه ۲٫ صدور حکم از سوی حاکم ۳٫ نوبت به اجرای حکم می رسد؛ اما در ماجرای فدک، اول حکم اجرا شده، بعد نوبت به رسیدگی می رسد.
در تاریخ روشن است که بعد از وفات پیامبر (ص) نخست، فدک تصاحب شده است و بعد نماینده حضرت فاطمه سلام الله علیها را از آنجا اخراج کرده اند. یعنی بدون رعایت مقدمات قضایی یاد شده در دادرسی عادلانه، حکم صادر شده توسط خلیفه، به شیوۀ…

http://www.sheshom.net

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 + سیزده =

به معادله امنیتی پاسخ دهید *